Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / Yat tekstilindeki 2017 trendleri

Yat tekstilindeki 2017 trendleri

Tekne ve yatlar seyahat amaçlı olmaktan çıktı ve bir yaşam biçiminin mekanı oldu. Marin modası tekne yaşamına yeni renkler ve dokunuşlar katıyor. Bu alanın öncüsü firmalar yurtiçi ve dışındaki potansiyelleri gözlüyor…

DENİZ sevdalılarının en önemli özelliği ne zaman vakit bulsalar teknelerinde vakit geçirmeleridir. Adı üzerinde “sevda” bu… Teknede geçirilen zaman ise tıpkı gündelik ev ve işyeri hayatı gibi çeşitli ihtiyaçlara yol açar. Teknede kullanılan özel araç ve gerecin ötesinde “yat tekstili” olarak adlandırılan ürünler bu ihtiyaçların en önemlileri olarak dikkat çeker. Peçeteden havluya, pike takımından yatak örtülerine, yastık kılıflarından bornoza her türlü tekstil ürününe ihtiyaç duyulur.

“Marin modası” olarak adlandırılan alanda uzun yıllar sadece belli renkler ve düz desenler kullanıldı. Günümüzde ise, ince işçilikle yapılan, farklı tonların ve renklerin hakim olduğu özgün tasarımlar moda.

Tasarımlar, teknelerin boy ve iç dekorasyonlarına göre özel olarak geliştiriliyor. Firmalar, deniz tuzuna dayanıklı ve güneş ışınlarından fazla etkilenmeyen, yüzde 100 pamuklu tekstil ürünlerini ve kumaşları tercih ediyor.

BU YAZ LACİVERT VE TURKUAZ

Son yıllarda bu tasarımları özel olarak yapan ve butik çalışan firmalara giderek daha çok rastlar olduk. Hatta bazı tekstil markaları “marin koleksiyonu” adı altında yatlara ve teknelere özel, desenli ürünlerini piyasaya sürdü. Bu koleksiyonlarda, çapa, balık ve mercan sembollerinin hakim olduğu gözleniyor. Uçuşan flamingolu semboller de giderek daha fazla kullanılmaya başlandı. Beyaz kumaşlar üzerine işlenen motifler, sade ve bir o kadar da zarif.

Marin koleksiyonlarında bu senenin trend renkleri ise turkuaz ve lacivert. Bu iki rengin farklı tonları her yıl marin modasının merkezinde yer alıyor. Tekstil ürünlerine doğal olarak diğer aksesuarlar da eşlik ediyor. Denizci düğümleri ile yapılan peçetelik halkaları, abajurlar ve kül tablaları koleksiyonların ayrılmaz parçaları olarak sunuluyor. Yat tekstilindeki 2017 trendlerini sayfalarımıza taşıdık. Hangi renkler moda, hangi desenler daha çok ön planda, hangi firmalar bu işi yapıyor sorularının yanıtlarını araştırdık…

EVTEKS
ANA RENKLERİ BEYAZ VE TURKUVAZ

Banyo havlularından mutfak tekstiline, nevresim takımlarından sandalyeye kadar özel yat tekstili tasarımları yapan Evteks, tekne sahiplerinin istekleri doğrultusunda butik çalışmalar da yapıyor. Senede bir defa marin koleksiyonu tasarımı hazırlayan firmanın ürünlerinin yüzde 15’lik bölümü yat tekstili, y Firmanın Genel Müdürü İsa Dal, bu yılki koleksiyonları hakkında, “Yat içerisindeki dekorasyonlarda, jakarlı ve damask desenler kullanıldığı için, sade ve düz desenler kullanmayı tercih ediyoruz. Böylelikle iç mekanlarda daha ferah alanlar yaratıyoruz. Denizi çağrıştıran mavi ve turkuvazın tonları her yat için tercih ediliyor. Beyaz ise yat tekstilinin her zaman bulunması gereken rengi olmaya devam ediyor” diyor.

Evteks, havlu ve bornozlarda çift katlı iplikle dokunmuş, çabuk su emen ve kuruyan bukle kumaşları tercih ediyor. Güverte ve açık alanlar için, özel olarak deniz suyunda yıkanmış kumaşlar ve yıkandıkça rengi solma-yan boyalar kullanılıyor.

“ÖNÜMÜZDE BÜYÜK POTANSİYEL VAR”

Yat sahipleri logoları ya da özel tercih ettikleri desenlerle firmanın ürünlerini nakış ya da jakar dokuma ile şekillendirebiliyor. Bunun dışında, denizatı, midye, mercan, martı ve flamingo gibi denizi çağrıştıran motifler en çok kullanılan figürler olarak dikkat çekiyor. Isa Dal, “Tasarımlarımızın denizciliğin ve yatçılığın ruhuna uyumlu olmasına dikkat ediyoruz. Kabinlerin ölçüsüne ve şekillerine göre tekstil ürünlerimizi butik olarak üretiyoruz” diyor.

Dal’m yat tekstili sektörü hakkmdaki düşünceleri ise şöyle: “insanlar kısa bir süre öncesine kadar yatçılığı ‘ultra lüks’ olarak nitelendirdiği için bu yöndeki tüketim eğilimi yok denecek kadar azdı. Bu konuda haksız da değillerdi. Fakat artık tekne fiyatları önceki yıllara göre daha makul seviyelere geldi. Tekneyi alan, bu önemli ilk adımdan sonra teknesinde kendine özgü bir yaşam alanı oluşturmak istiyor. Bu da o kişiye özel yat tekstili üretimi yapmamıza olanak sağlıyor.” www.evteks.com.tr

SAHEE
YILDA ÜÇ KOLEKSİYON ÇIKARIYOR

Teknelerdeki kullanım alanları evlerle karşılaştırıldığında çok daha dar. Bu durumun ürünlerin kullanımının kolay olması gibi bir de avantajı var. işte bu yüzden tekne tekstili, estetik ile teknik bilgiyi bir arada barındırmak zorunda. Sahee tekne ve yat tekstili alanında özel tasarım ürünler geliştiren bir firma. Yılda üç koleksiyon çıkarıyorlar. Tasarımlarım hazırlarken müşterilerinin ve tekne tasarımcılarının yönlendirmelerini dikkate alıyor.

Sahee Kurucu Ortağı Kerime Akbaş, “Ürünlerimizi tasarlarken içinde bulunduğumuz yılm kumaş ve desen trendlerini araştırıyoruz. Tekneye ürettiğimiz her ürünün çizgi ve bütünlüğünü korumasına dikkat ediyoruz” diyor. Tasarımlarda yoğun olarak, deniz mavisi ve kumsal renklerini kullanıyorlar. Kumaşların üzerinde deniz ögesinin bulunduğu nakışlar yapıyorlar. Bu mercan şeklinde birebir uygulama olabileceği gibi dalganın geometrisi ya da bir martının uçuş hareketlerinden etkilenme sonucu ortaya çıkan bir tasarım da olabiliyor. Firma modern tasarımlarında bu desenleri modernize ediyor. Firma 7-60 metre arası her türlü motor yat ve yelkenliye tasarım yapabiliyor. Tekne sahiplerinin istedikleri ölçü, renk ve desenlerde üretim gerçekleştiriliyor. Bu bazen müşterinin hayalindeki Fransız Rivierası’ndaki bir gün batımı etkisi olurken, bazen bir mimarın yaptığı çizim olabiliyor.

Akbaş, klasik tekneleri ayrı bir kategoriye koyuyor. Türkiye’de çok az klasik tekne olduğu içi, fırsat buldukça yurtdışma giderek bu tür tekneler üzerinde incelemeler yaptığım söylüyor. Kamaraları dar olsa da, klasik çizgilerin kendisini büyülediğini anlatıyor.

MARİN MODASI YAYGINLAŞTI

Firma yüzde 100 pamuklu ve serinletici özellikleri olan kumaşlar kullanıyor. Güneşin etkisi ile ürünlerin solmaması için ultra-viole özelliklere sahip kumaşlar ve havluları tercih ediyor. Masa grubu ürünlerinin tamamı su itici ve leke tutmaz özellikte. Güvertelerde kullandıkları polarlar ise nem almıyor ve terletme yapmıyor.

Akbaş, bu yıl marin modasında mavi, bej, turkuaz ve mercan renklerinin öne çıktığım söylüyor. 2017’nin trendlerini ise şöyle açıklıyor: “Marin modası son yıllarda sadece yat tekstiline değil, bütün dekorasyon konseptlerine yayılmış durumda. Hareket unsuru desenlerde fazlaca kullanılıyor. Öte yandan klasik çizgi hiçbir zaman eskimiyor. Denizcilerin geliştirdiği halat bağlama teknikleri, haberleşme için kullandıkları işaret bayrakları, yönlerini bulmakta kullandıkları pusulalar ile klasik öğelerden uzaklaşmamaya çalışıyoruz. Abajur, anahtarlık, peçete halkaları gibi tasarımlarda, halat bağlama tekniklerim çok kullanıyoruz.”

ONLINE KANALI DA KULLANIYOR

Sahee’nin Kadıköy Kalamış’ta bir mağazası var. Ayrıca online kanaldan Türkiye’nin her bölgesine ürünlerim ulaştırabiliyor. Online alışveriş trendinin artması üzerine firma, internet üzerinden butik sipariş alabilecekleri altyapıyı oluşturmak için çalışıyor. Hedeflerinde, Ege Bölgesi’ndeki mari-nalarda yer almak var. Önümüzdeki yıllarda ise Körfez bölgelerindeki ülkelere gitmeyi planlıyorlar. Ev kadınlarına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi geliştiren firma, el becerisi ve dikiş bilgisi olan kadınlardan ürün geliştirme sürecinde faydalanıyorlar. Akbaş bu projelerini şu şekilde özetliyor: “Sitemizde ve mağazalarımızda el emeği göz nuru ürünleri temelli bir konsept geliştirmeyi hedefliyoruz. Hayalimiz, kadınların esnek saatlerde çalışabilecekleri, çocukları ile rahatça ilgilenebilecekleri, özel tasarlanmış atölye ortamı oluşturabilmek.” www.sahee.com.tr

SENİN TARZIN
TEKNE İLE BÜTÜNLEŞEN TASARIMLAR

Her zevke hitap eden, sıradan tasarımların dışında sofistike ve göze çarpan tasarımlar yapan Senin Tarzın, İzmir’de faaliyet gösteren butik bir dükkan. Tekne tekstili tasarımlarında her firmanın kullandığı halat, çapa ve pusula gibi desenleri kullanırken bunu farklı renk tonlarına ve desenlerine sahip nakışlar olarak işliyor. Firmanın sahibi Senem İşman, insanların hep aynı ürünleri kullanmaktan sıkıldığını; bu nedenle yat tekstiline farklı bir soluk kazandırmaya çalıştıklarını söylüyor.

Teknelerin boy ve tarzına göre özel tasarımlar yapan firma, tekne rengiyle bütünleşen tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Koleksiyonlarında yüzde 100 pamuklu kumaşlar ağırlık taşıyor. Bu kumaşlar istenildiği gibi yıkanıyor ve kolayca ütüleniyor.

Senem İşman tekne modası hakkında ise şunları söylüyor: “Marin modası her yıl değişen bir moda değil. Belli renkler ve desenler uzun yıllardır kullanılıyor. Çoğu teknede birbirine benzeyen tasarımlar ve renklerle karşılaşıyorsunuz. Bence her teknenin kendine özel bir tarzı olmalı.” www.senintarzin.com.tr

Pınar ALTUĞ / by Pınar Altuğ, Firma Sahibi
“Pratik çözümler sunuyoruz”

Ben klaksikleşen marin renklerini kullanmak yerine daha renkli tasarımlar yapmayı seviyorum. Tasarımlarımda turuncu, mor ve turkuaz renklerini kullanıyorum. En fazla mercan desenini tercih ediyorum. Her tekne, ayrı tasarım ve renk istiyor. Bazısına rengarenk nakışlar, bazısına ise sadelik yakışıyor. Özellikle pike ve nevresim takımlarında beyaz üzerine nakış yapmayı çok seviyorum. Kaliteli iplikler renklerini kaybetmediği için uzun yıllar kullanılıyor.

Mağazadaki kullanıma hazır ürünler dışında, kişiye özel üretim de yaptığımız için, teknelerdeki ihtiyaçlara göre pratik çözümler sunabiliyoruz. Buradaki en büyük avantajım, senelerdir teknede yaşıyor olmam ve bu nedenle nelere ihtiyaç duyulduğunu bilmem. Küçük teknelerden mega yatlara her boyun ihtiyaçları farklı. Peştamal takımları ve yastıklar güneşlenirken kullanmak için teknelerin tercihiyken, büyük boyların bunun için sınırı bulunmuyor. Tekstil dışında tekneye özel tasarlanmış porselen yemek takımlarından, kaptan kıyafetine kadar her şeyi yapabiliyoruz. www.bypinaraltug.com

TÜLİN’S MARİN
FARKLI TASARIMLAR ÜRETİYOR

Marin yat ve dekorasyon şirketini kuran ve kendi adı ile markasını yaratan Tülin Salman, uzun yıllardır bu işi yapıyor. Tasarımlarım diğer marin tekstillerinden farklı kılan yanı ise, farklı renkleri kullanmaktan çekinmemesi ve kimsenin kullanmadığı ve görülmemiş modeller yaratması. Yeni sezon hazırlıklarına devam eden firma, eski ve yeni ürünlerini harmanladığı karma bir koleksiyon oluşturmuş.

Yüzde 100 pamuk saten ve pike kumaşlardan hazırlanan koleksiyonda, dekoratif yastıklar su itici özelliklere sahip. Rahatlık ve şıklığın ön planda tutulduğu tasarımlarda, deniz temalı nakışlar ve halat detayları göze çarpıyor.

Kendi çizgisinin dışına çıkmadan farklı tasarımlar üretmeye devam eden Salman, “Tasarımlarımızı yapmaya devam ediyoruz.

Taleplerin çoğu motor yat ve guletlerden geliyor. Sezona çok hareketli başlamasak da mayıs ayı içerisinde siparişlerde artış bekliyoruz” diyor. www.tulinsmarin.com

ZORLU TEKSTİL / VALERON
TASARIMLARI DÜNYA TRENDLERİ İLE ZENGİNLEŞİYOR

Zorlu Tekstil Grubu’nun ev tekstili markası Valeron, kişiye özel üretimin yanı sıra teknelere yönelik özel üretimler de yapıyor. Zarif ve gösterişli detaylara sahip olan koleksiyonlarında havludan paspasa, bornozdan terliğe, peçetelerden masaörtülerine kadar ihtiyaç duyalabilecek her ürün mevcut. Koleksiyonlarında, her sezon bulunan renklerin dışında nakışlı, dantelli, bro-deli, baskılı ve renkli tasarımlar da var. “Müşterilerimiz kendi zevklerine göre tasarımlarım belirleyerek teknelerindeki şıklığa kendi imzalarını atıyor” diyen Zorlu Tekstil Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Şenay Şen, tercih edilen renklerin özellikle aqua, beyaz, lacivert ve kırmızı olduğunu belirtiyor.

Firmanın koleksiyonunda kullanılan kumaşlar yüzde 100 pamuk olarak üretiliyor. Özel “Premium Koleksiyonu” ise tasarımda kullanılan özel Fransız danteli, yoğun el işçiliği ve kalitesi ile farkını ortaya koyuyor. Ürünleri dokuma sıklığı ve dolayı oldukça yumuşak, tok ve parlak bir dokunuşa sahip.

Zorlu Tekstil, Ar-Ge çalışmaları konusunda titiz davranarak dünya trendlerini yakından takip ediyor. Toplamda 120 kişiden oluşan bir ekiple tüketicilerin hayat tarzına ve isteklerine doğru cevap vermek için çalıştıklarım dile getiren Şenay Şen, Ar-Ge ekibi için şunları söylüyor: “ Fransa, İtalya ve Avrupa’nın farklı desen tasarım stüdyoları ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri çerçevesinde, tasarımcılarımızın dünya trendleri ile zenginleştirdikleri koleksiyonlarını tüketicilerimize sunuyoruz.” www.valeron.com.tr

İstenilen renkte, özgün parçalar.

Vakko, bir tekne için gerekli her türlü detayı sunan Vakko Cruise koleksiyonları ile mavi yolculuklara imza atıyor.

Tekneye özel, istenilen renklerde özgün parçala tasarlayan firma, koleksiyonda zarif ve seçkin dokunuşları ile yat dekorasyonunda fart yaratıyor. Koleksiyonda /er alan yatak takımları, ı havlu setleri, bornozlar ve paspaslar tekne kabinlerini süslerken, mutfak aksesuarlı ise sofralara şıklık katıyor. www.shop.vakko.com

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.