Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Teknoloji / Yeni dalga eskilerine benzemeyecek

Yeni dalga eskilerine benzemeyecek

5G ile büyük bir değişim dalgası geliyor. Yenilikler, hazar olanlar için büyük fırsat, olmayanlar içinse önemli zorluklar oluşturacak. Yeni dönemi 3Q ve 4G değişimleriyle karıştırmayın. Gelen dalga bunların çok ötesinde…

BİR makineyi programlayıp, işletim sistemini ayarladıktan sonra, sadece o fabrikadaki değil bütün dünyadaki robotları aynı anda “upgrade” etmiş olacaksınız. Çünkü onlar birbiriyle konuşuyor olacak… Ya da önünüzde giden otomobilin sensör-leri buzlu bir yola rastladığında önlem alınması için uyarı sinyalim hemen arkasındaki arabaya, 1 milisaniye farkla aktarabilecek. Veya dünyanın herhangi bir yerinde bir doktor robot kolları kullanarak, yine dünyanın herhangi bir yerindeki ameliyatı gerçekleştirebilecek. ..

Londra’da geçtiğimiz günlerde Huawei tarafından düzenlenen ve benim de katıldığım 8. Dünya Mobil Genişbant Forumu’nun ana fikri esasen 5G teknolojilerinin gelişiyle endüstrilerdeki dikey değişimin ne kadar devrimsel olabileceğiydi. Çünkü 5G ile birlikte neredeyse düşünce hızında bir iletişim olanaklı hale geliyor. Bugünkü teknolojilerin en büyük sorunu olan “gecikme” olmadığı gibi, sürdürülebilirlik, kesintisizlik konusunda ise önemli bir aşama kaydediliyor.

HEYECAN VERİCİ BİR DÜNYA GELİYOR

Çinli Huawei 1987 yılında kurulan, çalışanlarının sahibi olduğu özel bir şirket. CEO’ları yılda bir değişerek görev yapıyor. O yüzden kendilerini tanıtırken “dönüşümlü CEO” ifadesini kullanıyorlar. Türkiye’de 2002 yılında faaliyetlerine başlayan Huawei 15 yıldır Türkiye’de altyapıdan telefona kadar pek çok alanda ürün ve servisleriyle yer alıyor. Bu türden şirketlerin hayata geçirdikleri yeni teknolojilerle gerçekten heyecan verici bir dünya geliyor. 5G’nin teknolojinin ötesinde ne olduğunu anlatmak için dünya devi Huawei’nin 5G pozisyonunu tanımlamasına bakıyorum: “5G sadece hızlı değil, yeni bir paradigma…”5G, yeni jenerasyon mobil ve kablosuz geniş bant teknolojilerini temsil ediyor. Ultra düzeyde bir hızı, en alt düzeyde bir gecikmeyi, mükemmel güvenlik ve sürdürülebilirliği ifade ediyor. Yukarıda da bahsettiğim spekturumu Huawei şöyle tanımlıyor: “5G networkler sadece gelişmiş iletişim servisleri değil, endüstrilerdeki dijital dönüşümü yaratarak sosyoekonomik altyapı gelişimleri için en büyük destek olacak”.

HER ŞEY BİRBİRİNE BAĞLI OLACAK

Bu tanımları verdikten sonra Huawei Dönüşümlü CEO’su Ken Hu’nun yaptığı değerlendirmelere gelelim… Burada 5G’nin tüm dijital devrim hayallerini gerçekleştireceğini söyleyebiliriz, ki bu makinelerin iletişiminin mükemmel hale getirilmesiyle gerçekleşecek. 5G’nin dijital dönüşümde bir “anahtar faktör” rolü oynayacağını söyleyebiliriz. Hu bunu şöyle anlatıyor: “Günümüzde mevcut durumdaki bisiklet, sokak lambası, su sayacı, nakliye konteynırı gibi her şeyin bağlanabileceğine ve ileride de buna benzer şekilde artık sürekli bağlı olacağına inanmak zorundayız. Tüm bunlar gerçek fırsatlar. Fakat bu fırsatları yakalamak için yeni bir modele ihtiyacımız var”. Hu, bu yeni modeli “sektörlere yayma ve ölçek yaklaşımı” olarak nitelendiriyor ve şöyle devam ediyor: “Bu modelde telekom şirketlerine daha fazla bağlantı sağlamaları için büyümelerini öneriyoruz. Endüstriyel uygulamaların özel ihtiyaçlarına dayanan katma değerli hizmetler geliştirmek için iş ortaklarıyla birlikte çalışmaları gerekiyor. Bu katma değerli hizmetleri desteklemek için, ağları güçlendirmeleri ve daha akıllı hale getirmek çok önemli ve telekomünikasyon şirketleri, ağ performansını artırmak ve 5G’nin önünü açmak için 4.5G ve NB-IoT kurulumunu hızlandırarak bu işlere başlayabilirler” diyor.

Dijital gökyüzü girişimi

Huavvei altında faaliyet gösteren “Wireless X Labs” pek çok teknoloji şirketi ve iş ortağının birlikte çalıştığı bir platform. Bu platform 8. Dünya Mobil Genişbant Forumu’nda “Dijital Gökyüzü Qirişimi”ni duyurdu. Girişim drone uygulamalarının geliştirilmesini teşvik etmek ve gelişmiş alçak irtifa şebekesi kapsama alanıyla alçak irtifa hava sahasında standartları belirleyerek burada bir ekonomik yapıyı hayata geçirmeyi amaçlıyor. Geleneksel olarak karada gerçekleşen etkinlikler artık gittikçe havada gerçekleşmeye başlıyor. Bireysel uçan taksiler yakında gerçek olacak. Hücresel ağların ve drone’ların birleşimi hava sahasını yeniden tanımlayacak, yolculuk, alışveriş ve yaratım şeklimizi değiştirecek.

Volkan Akı
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir