Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Teknoloji / Yeni Land Rover Discovery Özellikleri ve Fiyatı

Yeni Land Rover Discovery Özellikleri ve Fiyatı

Yeni Land Rover Discovery

Sürekli diskoda olma eğlencesi veren Land Rover Discovery ile konforun doruk noktasına çıkacaksınız. Fiyat ve özelliklerinden bahsedeciğimiz konuda tanıtım videosunuda ekledik iyi okumalar ve iyi seyirler.

Kaç para?

En çok merak ettiğiniz şey bu olmalı. Test ettiğim yeni Land Rover Discovery’nin fiyatı 620 bin lira civarındaydı. HSE Luxury paketin olduğu en üst versiyon Disco gerçekten çok keyifli bir otomobil. Devasa boyutlarına rağmen sanki bir sedan kadar kolay kullanılıyor ve bazen küçücük alanlardan nasıl bir MINI kadar kolay dönüyor olduğuna şaşıyorsunuz. Eğer 620 bin lira çok derseniz, giriş SE paketli bir Disco’ya 440 bin liraya sahip olabilirsiniz ki, emin olun en az 10 yıl içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir efsaneden bahsediyorum.

240 bg ve 500 tork yeni Discovery’yi size başta bahsettiğim sürekli ‘disco’da olma eğlencesine çeviren en önemli unsurlar arasında geliyor. Son derece spor bir otomobildeymişçesine kendinizi gaza bastığını an itibariyle gitmek istediğiniz yerde buluyorsunuz. 0-100 km hızlanması için sadece 8,3 saniyeye ihtiyacı olan bu 7 koltuklu canavar azami 210km’lere çıkabiliyor.

Şehirde tüm gözler üzerimizde!

Turuncu lansman rengiyle teste gelen yeni Land Rover Discovery’nin yumuşak oval kenarları, arka ve ön farlarının aracın bütünsel tasarımıyla kenetlenmiş çizgileri, harika ön ızgarası ve yerden tam tamına 1.90 m dev yüksekliğiyle tüm gözlerinizi üzerinize çevirtiyor. Yeni Discovery’yle 90cm’lik sudan kolaylıkla geçebiliyorsunuz. İstanbul gibi her yağmur yağdığında köprü altlarında yolda kalan araçları gördüğümüz bir metropolde yeni Disco’ya sahip olmak büyük bir sigorta. Kimsenin sizi kurtarması için beklemenize gerek yok, siz 3,5 ton çekme kapasitenizle kendi başınıza bir kurtarıcısınız. Elektronik havalı süspansiyonu sayesinde aracı yolda giderken veya dururken yükseltip alçaltabiliyorsunuz. Yükleme yüksekliği, normal yükseklik ve en üst arazi şartları yüksekliği modlarıyla oynamak çok eğlenceli.

Keşif hiçbir zaman rakamlarla ilgili olmadı…

Discovery ‘keşif’ demek.Yani bu araç yeni şeyleri keşfetmeniz için tasarlanmış. Türkçe tabiriyle Land Rover Keşif her zaman günlük pratiklik, kullanışlılık arasında hafif bir tat vermek ve hafif lüks bir nefes almakla ilgili olmuştu. İşte Land Rover yeni Keşfini tamamen yenilerken, bunlardan kesinlikle taviz vermemiş, aksine lüksün üstüne daha da fazla Range Rover lüksü eklemiş. Yani tam anlamıyla arazi kabiliyetleri çok yüksek bir Range’in içindeyiz artık! Çok özel bir grand tourer veya bir depo yakıt ile 800km gidebileceğiniz bir tankın etkileyici sürüş konumuyla birlikte günlerce eğlenebilecek kadar teknolojik oyuncak olması bu aracın içinden uzun yıllar çıkmak istememe sebep olan unsurlar. Mevcut görünümüyle kendisinden de eskisinden çok daha hafif hissettiren yeni Disco aynı zamanda tam bir off-road’cu. Yeni Keşif’in sahiplerinin yüzde 99.9’unun gerçekten ihtiyaç duyacağı şeylerin çok üstünde bir yetenek paketi var. Hatta ‘İlerleme Kontrolü’ denen bir şey var ki: süper tembel olduğunuzu düşünüyorsanız ve araçta isteğe bağlı ‘Yetenek Plus paketi’ varsa (bir aktif arka diferansiyel ve bir PC) bir tür yol dışı sürüş kontrolü var: Yani off-road yaparken bir yerlere sıkışmak için gerçekten aptal olmak zorundasınız ki, üzgünüm facebook’da benden önce aynı aracı test eden bazı akıllı basın mensupları bu aracı 90cm’den daha derin sulara sokarak o çukurdan çıkamaması için resmen ekstra çaba sarf edip bu tecrübeyi bir de Facebook’a yüklemişler.

Sonuç

Oldukça başarılı bir araç.

Bir tane alın ve dünyanızı değiştirin, içinde yedi yetişkin kolayca yerini alabilir, uçakla gitmekten çok daha ucuz olacak çok zevkli uzun seyahatlere beraber gidilebilir. Bu araç aktif yaşam tarzı yaşamanızda sizi motive edecek bir üstat. Kapımın önünde dururken ona pencereden baktığımda beni içine çeken, onu orada yalnız bırakmamla o an yanlış yerde olduğumu hissettiren güzellikte ve keyifte bir deneyim bütününden bahsediyorum. Performans ve kullanım açısından tüm doğru notalara dokunuyor, günlük trafik eziyetini azaltan güzellikte bir iç görü, yükseklik ve rahatlık seviyesi var, bu da size sürücü koltuğunda en az bir 1,500km yolculuktan başka hiçbir şey düşündürmüyor.

Onu alıp uzun bir Karadeniz turu düşündürüyor. Range Rover isimli lüks kardeşine benzese de, bu, her anlamda yeni bir Keşif gibi görünüyor ve hissettiriyor.

EN İYİ PICK-UP VW AMAROK!

Şimdiye kadar test ettiklerim arasında en iyi Pick-Up Yeni VW Amarok V6; 6 silindirli 3 litrelik türbo dizel motoru tam tamına 224 hp güç ve 550tork üretiyor, sunduğu üst sınıf sedan lüksü de cabası… Güçten homurdanan bir motor, lüksten taviz vermeyen bir kokpit, VW Passat kadar konforlu bir kabin, uçan halı kıvamında bir sürüş yüksekliği ve tüm bunlar yetmezmiş gibi, off-road lastiklerini giydiği zaman arazide en zorlu şartlara meydan okuyabilen bir canavar.Bunlarm hepsi Amarok V6. Volkswagen! Hep hayalindeki rekabetçi pick-up işte şimdi olmuş. Tebrikler.

Haber Tunç Altınbaş

 
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir