Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / Yeni Mobil Uygulamalar

Yeni Mobil Uygulamalar

CEPTEL ÇIKAN DELİL

E-dönüşüm alanında kurumların ve bireylerin işlem yapabilmelerini sağlayan E-GÜVEN, Pikzum adında yeni mobil uygulamasını devreye aldı. Bu uygulama ile artık mobil cihazlarla çekilen fotoğraflar hukuki anlamda delil niteliği taşıyor. Uygulama üzerinden çekilen fotoğrafların zaman bilgisi değiştirilemiyor ve fotoğraf boyutu ile oynanamıyor. Fotoğrafların kanıt niteliği taşıyıp taşımadığı, uygulama için tasarlanan site üzerinden de doğrulanabiliyor. Mobil cihazlar ile daha önceden çekilen fotoğraflar ise bu uygulama ile kullanılamıyor. Pikzum ile çekilen fotoğraflarda, üretildiği zamanın, enlem ve boylam ayrıntıları fotoğrafların üzerinde yer alıyor. Hukuki olarak geçerli delil oluşturma fırsatı veren uygulama, yaşanan sorunların hızlı ve kolay şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlıyor. Uygulamayla çekilen fotoğraflar, VVhatsApp, SMS veya e-posta ile istenilen kurum veya kişiler ile paylaşılabiliyor. Kanıt dosyasını içeren fotoğraf ise kanıt niteliği bozulmaması için yalnızca e-posta aracılığıyla iletilebiliyor.

SANİYEDE HESAP ÖDEME

Akıllı telefon üzerinden restoranlarda rezervasyon yapma ve hesabı saniyeler içinde ödeme imkanı sağlayan Dine&Pay, Türkiye’nin tamamen yerli sermaye ile kurulan ilk global sadakat programlı mobil uygulaması olarak bu aydan itibaren kullanıcılarıyla buluşuyor.

Cüneyt Ortan, Ferruh Karakaşlı ve Enver Eren’in ortak girişimi ile kurulan Dine&Pay, şimdiden ödüllü global sadakat programı PINS’in resmi yeme-içme uygulaması oldu. Dine&Pay ile restoran lokasyonlarını ve indirimli saatlerini görme, rezervasyon yapma, üye restoranlarda sipariş anında hesabı görme, garsonu beklemeden hesabı ödeme, hesabı kişi bazlı bölme gibi işlemleri yapmak mümkün olacak. Uberve BiTaksi ile entegre çalışacak olan uygulama ile restorana taksi de çağırabileceksiniz. Üstelik uygulama kullanıldıkça kazanılacak PINS puanları, dünyanın her yerinde kullanılabilecek. Dine&Pay, üye restoranlara müşteri ve çalışan memnuniyetini artırma, personelinin iş yükünü azaltırken onların daha çok bahşiş kazanmasını sağlama ve özel kampanyalarla boş saatlerde bile doluluk oranını yükseltme gibi imkanlar sağlayacak.

GÜVENLİ YOLCULUKLAR

Şoförlü araç çağırma hizmeti sağlayan Dubai merkezli Careem, İstanbul’da hizmet vermeye başladı. İstanbul’da şoförlü araçlarla ulaşımın güvenli, emniyetli ve uygun fiyatlı olması için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Careem, yolcuların güvenli bir seyahat geçirmesini sağlayabilmek için birçok yeni uygulama geliştirdi. Careem’in üye ilişkileri ekibi her yolculuğu takip ediyor ve hangi yolculuğun hangi kaptana atandığını görebiliyor. Careem ile yolculuğunuz sırasında ‘rotayı paylaş’ seçeneğini tıklayarak izin verdiğiniz herhangi bir platformdan yolculuğunuzu takip etmesi için bir yakınınıza ulaşmanız mümkün. Bu sistemle sevdikleriniz, Careem’e bindiğiniz andan itibaren varış noktasına ulaşana kadar tüm yolculuğunuzu takip edebiliyor ve güvenliğinizden emin olabiliyor. Careem’de 7/24 özelliği ile canlı telefon desteği de alabiliyorsunuz. Yolculuk sırasında ve yolculuktan sonraki 1 saat içinde uygulama içinden ‘bize ulaş’ seçeneğini tıklayarak direkt olarak müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman aynı sekmeden yazacağınız mesajlar da günün 24 saati takip edilerek, Careem’in profesyonel operasyon ekibi tarafından değerlendiriliyor.

SİZE KİM SMS GÖNDERDİ?

Truecaller, yüksek kaliteli görüntülü görüşme servisi Google Duo’nun Truecaller uygulamasına entegre edilmesine yönelik bir stratejik anlaşma yapıldığını duyurdu. Dünya çapında 250 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Truecaller’ın son derece popüler olan arama, arayanın kimliğini gösterme ve spam engelleme uygulamasına bu sayede önemli bir iletişim katmanı eklenmiş olacak. Entegrasyona ek olarak, Truecaller’ın tasarımı tamamen yenilenen Android uygulamasına bir dizi yeni özellik de geliyor. Bu özelliklerden bazıları ise şöyle olacak: SMS gönderenin kim olduğu anında görülebilecek ve spam mesajlar filtrelenebilecek. Küresel çapta gönderilen SMS’lerin yüzde 15’ini spam mesajlar oluşturuyor ve bu da her yıl 1.2 trilyon spam mesaj gönderildiği anlamına geliyor. Kullanıcılar diğer Truecaller kullanıcılarına, konum bildiren ya da kullanıcının anlık durumu ile ilgili (yoldayım, evdeyim, vb.) ön tanımlı mesajlar gönderilebilecek. Google Duo’nun Truecaller ile entegrasyonu, kullanıcıların verdikleri izinleri diledikleri zaman iptal edebilecekleri izinli bir servis olarak önümüzdeki aylarda Android ve İOS platformlarında kullanıma sunulacak.

Duygu Sayıner

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.