Yerli yazılım şirketleri ihracat atağına hazırlanıyor

Yerli yazılım şirketleri ihracat atağına hazırlanıyor. Sektördeki ihracatçı şirketlerin yüzde 80’ini oluşturan Yazılım Sanayicileri Demeği (YASAD), pazarı büyütmek adına ihracatı artırmak ve kamuda yerli yazılım kullanımının artması için çalışmalara başladı.

2012’de 1,2 milyar dolar olan pazarın büyüklüğü geçen yıl 1,7 milyar dolara ulaştı. İhracat ise aynı dönemde 479 milyon dolardan 750 milyon dolara çıktı. Hedef 2015’te 1 milyar dolarlık ihracata ulaşmak. Ancak yapılan girişimlerle bu düzeye daha önce de ulaşılabilecek gibi görünüyor. 2023 yılında ise ihracatın 5 milyar doları bulması hedefleniyor.

Yurtdışında en fazla mobil finans yazılımları ilgi görüyor. Ayrıca gömülü yazılımlarda ve kurumsal yazılımlarda da yerli yazılım şirketleri öne çıkıyor. Bulut ürünlerinde de ataktayız.

Sektörde 45 dalda yazılım üıünü bulunuyor. Şu anda 100 civarında şirket 50 ülkeye ve 12 serbest bölgeye yazılım ihracatı gerçekleştiriyor. Almanya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya en çok ihracat yapılan ülkeleri oluşturuyor.

KÜMELENME BAŞLIYOR

YASAD Başkam Doğan Ufuk Güneş, Türk yazılım sanayisinin daha fazla ihracata yönelik çalışması gerektiğini, bu konuda da eksik olanın kü-melenebilme olduğunu ifade ediyor. Güneş, gerçekleştirdikleri kümelenme çalışması kapsamında 40 yerli yazılım şirketini Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı olarak bir araya getirdiklerini söylüyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği (UR-GE) desteğiyle oluşturulan bu heyet, hedef pazarlara ihracatın artırılması üzerine çalışacak. Belirlenen pazarlar arasında ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, Kazakistan, Irak, Suudi Arabistan, Katar bulunuyor. İkinci grupta ise Beyaz Rusya, Ukrayna, İran, Arnavutluk ve Rusya yer alıyor. Şu an takımın öncelikle Azerbaycan’a ticaret gezisi düzenlemesi için çalışmalara başlandı.

40 kişilik ekibin içinde Netaş, Uyumsoft, Argela, Mobilera, Netsis, Telenity gibi yazılım şirketleri bulunuyor. Ekip, belirlenen ülkelere giderek ihracat pazarlarını yerli yazılımcılar için geliştirmeye çalışacak. Bu konuda şirketler bazında hazırlıklar başladı bile.

HEDEF AVRUPA ÜLKELERİ

UR-GE projesi kapsamında, ihracat için Almanya başta olmak üzere, İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerini hedeflediklerini söyleyen Uyumsoft Genel Müdürü Mehmet Önder, “İç pazarda ve yurtdışında kurumsal iş sistemleri alanında, yazılım ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ülkemizin dışında, Azerbaycan, Arnavutluk, İngiltere, Macaristan, Mısır, Hindistan, Kazakistan, Almanya, Romanya gibi 10’un üzerindeki ülkeye yazılım ve danışmanlık ihracatı yapıyoruz. 2013 yılında ihracatın ciromuz içipdeki payı yüzde 10’du. Hedefimiz bunu yakın zamanda yüzde 20’ye çıkarmak” diyor.Telenity Ürün Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Perksoy da yapılan çalışma ile pazar ve satış hedeflerini daha hassas belirleyip, şirketin satış ve kârlılığını artıracaklarını düşünüyor. Perksoy, “UR-GE kapsamında özellikle Afrika ve Uzakdoğu pazarlarına ağırlık vermeyi düşünüyoruz” diyor. Telenity, son üç yıldır ortalama 10 milyon dolarlık ihracat yapıyor ve 2014 yılında bunu 12 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

İHRACAT HEDEFLERİ ARTTI

Netaş, 10 yılda toplam 400 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdi. Netaş, İrlanda, ABD, Japonya ve Avusturya gibi ülkelere yaptığı yazılım ihracatının yanı sıra Asya-Pasifik ülkelerinden Bangladeş ve Nepal’e, Türki Cumhuriyetler’den özellikle Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan’a, Kuzey Afrika’da da çeşitli ülke ve kurumlara, kamu ve savunma sanayisine teknoloji danışmanlığından satış sonrası desteğe kadar hizmet veriyor. Netaş Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Gönül Kamalı, “Bulut bilişim yazılımları, büyük veri işleme teknikleri ve yeni nesil ağlarda akıllı platformların yerlileştirilmesi teknolojileri ihracatına yönelik görüşmelerimiz sürüyor” diyor.

Nexum ise daha önce Almanya’ya giden ekibin arasındaydı. Halihazırda yurtdışmdaki müşterileri için yazılım geliştiren, ayrıca AR-GE bölümünde yurtdışında da satabileceğini düşündükleri projeler üzerinde çalışan Ne-xum, geçen yıl 2 milyon Euro yazılım ihracatı gerçekleştirdi. Şirketin bu yıl-ki ihracat hedefi 2,5 milyon Euro. Ne-xum Yönetici Ortağı Filiz Behrendt, yapılan işlerin dünya çapında tanıtılabilmesi için şirketlerin tek başlarına çabalarının bazen yeterli olmadığını belirterek, “Yazılım ihracatının artırılmasında bu çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz” diyor.

START-UP’LAR YARATILACAK

İhracata farklı da olsa katkı sağlayacak bir proje de İstanbul Kalkınma Ajansı (İSKA) destekli olan YASAD-GEMIM Girişim Eğitim Merkezi. Bu merkezde genç girişimcilerin fikirleri sekiz ay içerisinde ürüne dönüşüp sektörde doğru adresler ile buluşturulacak. Böylelikle Türkiye’den çıkan ve dünya liginde oynayan yazılım start-up’ları yaratma hedefi bulunuyor.

İTO ve Tübider desteği ile kurulacak bu merkezler İstanbul ve Ankara’da faaliyete başlayacak.

Yazılım pazarını büyütmenin bir ayağı da kamu kumullarında yerli yazılımların kullanımını artırmak. Burada özellikle bakanlıklarda kullanım giderek artıyor. Örneğin savunma sektöründe yüzde 12 olan yerli yazılım kullanımı iki yıl içinde yüzde 47’ye ulaştı. Bunun bütün sektörlere yayılması planlanıyor.

AR-GE kanunundaki değişiklik de bir başka beklenti. Yerinde AR-GE’de çalışan sayısının 50 kişiden 30’a düşürülmesi sektörü olumlu etkileyecek. YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş’e göre pazardaki şirketlerin yüzde 35’i bu teşvikten yararlanabilecek. Yazılım sektörünün offset anlaşmaları kapsamına katılması da yeni bir gelişme. Bunun da sektördeki ihracatı artıracak bir faktör olması bekleniyor.

“10 TİCARİ HEYET 10 ÜLKEYE GİDECEK”
Doğan Ufuk Güneş YASAD Başkanı

“Geçen yıl 28 kişilik ekip kurup Almanya’ya gittik. Çünkü Avrupa’daki en büyük pazar orası ve oraya yazılım satabilirsek her yere satabiliriz diye düşündük. Birçok Alman şirketle görüştük. Sonrasında anlaşma yapan şirketler oldu, ikinci bir adım olarak sektörde kümelenme için UR-GE çalışması başlattık. Yine bunun için de 40 kişilik ekip oluşturduk. Şirketlerin yetenekleri ortaya çıkarıldı. Çıkan rapor sonucunda gidilebilecek ülkeleri belirledik. Bu hedef pazarlara gidecek şirketleri seçeceğiz. 10 tane ticaret heyet gidecek ve 10 tane de alım heyeti buraya gelecek. Bu çalışma çerçevesinde odaklanılacak yazılım alanları belirlenecek.”

 

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir