Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Makaleler / Yüksek Kazanç İmkanı Olan Ülkeler

Yüksek Kazanç İmkanı Olan Ülkeler

Bu ülkelerde çalışıyorsanız şanslısınız

Bir dizi Batı ülkesi çalışanlara sunulan yüksek kazanç imkanlarıyla dikkat çekiyor. Kiminin vergi oranı yüksek, kiminin düşük… Bazısı sağlık olanaklarıyla öne çıkarken, bazısı eğitim kalitesiyle rakipsiz…

HEPİMİZ yüksek geliri olan bir çalışma ortamının hayalini kurarız. Emeğimizin daha iyi değerlendirilmesini bekleriz. Fakat dünyada çalışan yüz milyonlarca insan, aynı şansa ve imkanlara sahip değil.

Bir Amerikalı, sıradan bir market alışverişinde, bir Kuzey Koreli nin yıllık gelirinin tamamını rahatlıkla harcayabiliyor. Uluslararası finans kurumlanılın verilerine göre en yüksek ücretlerin ödendiği ülkeler aşağıdaki gibi sıralandı. Ancak unutmamak gerekir ki, bu konuda pek çok kurum pek çok liste hazırlıyor. O listelerde burada bulamayacağınız ülkeler de var. İrlanda, Hollanda, İngiltere, Güney Kore, Finlandiya, Danimarka gibi…

ulkeler

1) ABD

En yüksek ücretlerin ödendiği ülke. Dünyanın en büyük ithalatçısı ve ihracatçısı. Dünyanın en büyük ekonomisi. Vergi oranı yüzde 25. Oran düşük ama sağlık ve eğitim için bütçeleri zorlayan ödemeler yapılması kaçınılmaz. Ücretlerin yüksek olması sokaktaki vatandaş için iyi. Vergilerden sonra ortalama yıllık 41 bin 300 dolar kazanıyorlar. Ancak Amerikan şirketleri öyle düşünmüyor. Üretimlerini işçi maliyeti düşük ülkelere kaydırmayı tercih ediyorlar. Bu da işsizliği körüklüyor. Her şeye rağmen, yüksek kazanç imkanları ve Amerikan tarzı yaşam insanları bu ülkeye çekmeye yetiyor.

2) Lüksemburg

Avrupa’nın bu küçük devleti, kıtanın aynı zamanda finans merkezi. “ABD’nin ve Avrupa’nın tanınmış dev bankaları nerede toplanmışsa, orası Lüksemburg’dur” denir. Finans hizmetlerinin yanı sıra kimyasal maddeler, kauçuk lastik ürünleri, endüstriyel makineler, ihracatında da iddialı. Lüksemburg’da çalışanlar vergilerden sonra 38 bin 950 dolar kazanıyor. Gelirlerinden yapılan vergi kesintisinin oranı yüzde 38.

3) Norveç

Aslında rakamları, dördüncü sıradaki İsviçre’ye çok yakın. Kuzeyin soğuk ülkelerinden Norveç, başta petrol, hidroelektrik enerjisi, maden zenginlikleri ve balıkçılığıyla son derece zengin bir ülke. Komşusu tsveç gibi Norveç de kaliteli sağlık ve eğitim hizmetleri sunuyor. Norveçliler, kazançlarının yüzde 37’sinden vazgeçip yıllık 33 bin 495 dolar net gelir elde ediyorlar. Haftada 33 saat çalışıyorlar. Boş zamanları bir hayli fazla. Çoğu Norveçli bu zamanları, sosyal yardımlaşma kurumlarında gönüllü çalışarak değerlendiriyor.

4) İsviçreİsviçre için “Dünyada doğulacak en güzel yer” tanımlaması yapılır. Ulusal performanstan hükümetlerin şeffaflığına, sivil haklardan hayat kalitesine, ekonomik rekabetten insan haklarına ve eşitlikten beşeri gelişime kadar hemen hemen her alanda dünya liderliği bu ülkede. İmalat sektörü, Avrupa’nın en güçlülerinden. Sağlık hizmetleri, ecza ürünleri, kimyasal maddeler, hassas ölçüm cihazları, müzik aletleri, lider olduğu sektörler. Haftada 35 saat çalışıyorlar. Vergi sonrası yılda ellerine geçen para 33 bin 490 dolar.

5) Avustralya

Hemen hemen her türlü zenginliğe sahip bir ülke. Petrol ve maden ürünlerinin yanı sıra besin maddeleri ihracatında da çok iddialı. İthal ettiği çok az kalem var. Vatandaşları eğitimli ve sağlıklı. Haftada 36 saat çalışıyorlar. Vergi sonrası yıllık gelirleri 31 bin 590 doları buluyor.

6) Almanya

Liste başı olacak bir ülke iken altıncı sırada. Yine de pek çok açıdan dünya lideri. Örneğin, Avrupa’nın en geniş ve güçlü ulusal ekonomiye sahip ülkesi. Yılda 31 bin 255 dolar kazanan çalışanlarından yüzde 49.8 oranında gelir vergisi kesiyor. Bu kadar güçlü bir ekonomide oldukça yüksek bir vergi oranı. Almanya, aynı zamanda dünyanın en eski ve en köklü sağlık sistemine sahip. Sağlıkta ve eğitimin hiçbir kademesinde para alınmıyor.

7) Avusturya

Güzel doğasıyla, maceracı tarihiyle bu Orta Avrupa ülkesinin, dünyanın kişi başına gelir açısından 12’nci büyük ekonomisi olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Avusturya, bir sanayi ve turizm ülkesi. Turizm, gayri safi iç gelirinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Çalışanların, vergi sonrası yıllık ortalama 31 bin 175 dolar geliri bulunuyor. Gelir vergisi ve sosyal güvenlik kesintilerinin oranı yüzde 49.4 gibi oldukça yüksek bir rakam. Ancak vergi oranı yüksek her ülkede olduğu gibi Avusturya’nın da kusursuza yakın bir sağlık ve eğitim hizmeti var.

8) Kanada

Amerikalıların sevdiği, oldukça da kıskandığı bir ülke. ABD’nin kuzey komşusu, kısaca W harfiyle tanınıyor. Yani zenginlikle (wealth)… Petrol üretiminde Suudi Arabistan ve Venezuela’mn arkasından üçüncü sırada. Ülke aynı zamanda, uranyum, altın, nikel, alüminyum, çinko başta olmak üzere maden zengini. Tahıl ve orman ürünleri bir başka zenginlik kaynağı. Kanadalılarm harcanabilir geliri (ki bu vergiler çıktıktan sonraki gelir oluyor) 29 bin 365 dolar. Kesilen verginin oranı yaklaşık yüzde 30. Haftalık çalışma süreleri ise 36 saat.

9) İsveç

Dünya Bankası verilerine göre İskandinavya’nın bu güzel ülkesi, kişi başına gelir açısından dünyanın altıncı zengini. Ülke, ihracat ağırlıklı karma bir ekonomiye sahip. Ekonomi, büyük ölçüde demir cevheri, hidroelektrik enerji ve keresteye bağımlı. Üretiminin ve ihracatının yüzde 50’den fazlasını mühendislik sektörü oluşturuyor. Sosyal refah sistemi, sağlık ve eğitim alanlarında vatandaşlarına büyük imkanlar tanıyor. Bunun karşılığında halk, gelirinin yüzde 42.4’ünden feragat etmek zorunda. Kesintilerden sonra çalışanların eline yıllık 29 bin 185 dolar geçiyor.

10) Fransa

Sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en güçlü ülkelerinden. Dünyanın en büyük yedinci ekonomisine sahip. Gayri safi iç üretim rakamı, ABD’dekinden düşük. Ekonomist Paul Krug-man, bunu şöyle açıklıyor: “Fransız işçiler, Amerikalı işçiler kadar üretken. Fakat Fransızların iş gücüne katılımları düşük. Daha az çalışıyorlar.” 1999’da kabul edilen yasa gereği Fransız işçi, haftada 35 saat mesai yapıyor. Tüm vergiler çıktıktan sonra yılda 28 bin 800 dolar kazanıyor. Gelirlerden yapılan vergi kesintisi ise yüzde 49.9 oranında.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Yönetim kurullarında kadın sayısı artıyor

BIST 100 Endeksi şirketlerinde 846 yönetim kurulu üyesi bulunuyor. Bunların 102’si kadın. Geçen yıl 89 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir